Sytuacja po pandemii covidowej w Polsce i pogarszający się problem uzależnień od leków

Sytuacja Po Pandemii Covidowej w Polsce to Pogarszający Się Problem Uzależnień

Pandemia COVID-19 wpłynęła na wiele aspektów życia społecznego i zdrowotnego, przyczyniając się także do pogorszenia sytuacji w zakresie uzależnień w Polsce. Zamknięcie w domach, izolacja społeczna oraz ogólna niepewność i stres spowodowane pandemią sprawiły, że wiele osób sięgnęło po leki uspokajające, nasenne i przeciwbólowe. Problem ten jest szczególnie widoczny w przypadku benzodiazepin oraz opioidów, które, mimo że zarejestrowane jako bezpieczne, mogą prowadzić do uzależnień, jeśli są nadużywane.

Wzrost Uzależnień Po Pandemii

Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na zdrowie psychiczne Polaków. Jak wskazuje psychiatra dr n. med. Andrzej Silczuk z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, brakuje szeroko zakrojonych badań dotyczących skali uzależnienia od leków, szczególnie tych uspokajających i przeciwbólowych. „Mówimy oczywiście o lekach zarejestrowanych i uznanych jako bezpieczne, ale tylko wówczas, gdy są zażywane w określonych dawkach i przedziale czasowym,” podkreśla dr Silczuk.

Mechanizmy Rozwoju Uzależnień

Jednym z podstawowych mechanizmów prowadzących do uzależnień jest regulacja emocji. W obliczu traumy i stresu wiele osób sięga po różnorodne używki, aby złagodzić negatywne emocje. Pandemia, z jej koniecznością społecznej izolacji i ogólnym poczuciem niepewności, zwiększyła liczbę osób, które korzystają ze środków zmieniających świadomość w sposób problemowy.

Benzodiazepiny i Opioidy: Największe Zagrożenie

W Polsce podobnie jak w wielu innych krajach, szczególnie niebezpieczne są benzodiazepiny i opioidy. Należy wymienić leki z grupy uspokajających, czyli głównie benzodiazepiny, ale też leki nasenne niebenzodiazepinowe, przeciwbólowe pochodne syntetycznych opioidów. Są one przepisywane na różne dolegliwości, ale ich długotrwałe stosowanie może prowadzić do uzależnienia. Bez odpowiedniej kontroli, te leki mogą stać się źródłem poważnych problemów zdrowotnych.

Skutki Społecznej Izolacji

Pandemia zmusiła ludzi do pozostania w domach, co ograniczyło ich interakcje społeczne. Pierwsze publikacje naukowe potwierdzają, że pandemia i konieczność społecznej izolacji bezpośrednio wpłynęły na zwiększenie liczby osób w sposób problemowy korzystających ze środków zmieniających świadomość takich jak narkotyki, dopalacze i leki.

Potrzeba Działań i Wsparcia

Nadal brakuje w Polsce szeroko zakrojonego badania dotyczącego skali występowania uzależnienia od leków, co utrudnia pełne zrozumienie problemu. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie, ośrodki takie jak AGNUS oferują kompleksowe programy leczenia uzależnień, w tym detoks lekowy i terapię psychologiczną.

Jak AGNUS Pomaga w Walce z Uzależnieniami

Ośrodek AGNUS, znajdujący się w Poznaniu, specjalizuje się w leczeniu różnorodnych uzależnień, w tym lekomanii. Nasza kadra składa się z doświadczonych terapeutów, lekarzy i psychologów, którzy oferują wsparcie na każdym etapie leczenia. Zapewniamy nie tylko detoks lekowy, ale także kompleksowe terapie psychologiczne, które pomagają pacjentom zrozumieć przyczyny uzależnienia i nauczyć się radzić sobie z trudnymi emocjami w zdrowy sposób.

Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na wzrost liczby osób uzależnionych od leków w Polsce. Brak szeroko zakrojonych badań utrudnia pełne zrozumienie skali problemu, ale pierwsze publikacje naukowe potwierdzają, że społeczna izolacja i stres związany z pandemią przyczyniły się do zwiększenia liczby przypadków lekomanii. Ośrodki takie jak AGNUS są gotowe, aby pomóc pacjentom w walce z uzależnieniami, oferując profesjonalną opiekę i wsparcie na każdym etapie leczenia.

Źródła i Bibliografia

  1. Silczuk, A. (2021). „Pandemia COVID-19 zwiększy liczbę osób uzależnionych”. Puls Medycyny. Dostępne na: Puls Medycyny.
  2. Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie – Zespół Profilaktyki i Leczenia Uzależnień.
  3. Weiss, R.D., & Rao, V. (2017). „The Prescription Opioid Addiction Treatment Study: What Have We Learned”. Drug and Alcohol Dependence, 173(Suppl 1), S48-S54.
  4. Volkow, N.D., Koob, G.F., & McLellan, A.T. (2016). „Neurobiologic Advances from the Brain Disease Model of Addiction”. New England Journal of Medicine, 374, 363-371.
  5. „Wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne i uzależnienia”. (2021). Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Dostępne na: PTP.

Ocena 5 / 5. Głosy: 6

Jeszcze nie oceniono

Scroll to Top